Повага і любов - ось два крила чарівних, що ввись підносять душу й дух людини

субота, 1 липня 2017 р.

Шкільний календар ЛИПЕНЬ

ЛИПЕНЬ


7 липня - День Івана Купала, Різдво Предтечі

 Народ має своє уявлення про це свято. У цей день Іоан Хреститель освятив воду та прогнав злі сили. Народ дав цьому святому свої, так би мовити, неофіційні назви : Іван-травник, Іван-чаклун. За народним звичаєм, цього дня молодь зі співами й жартами прямує до річки, розкладає вогнище й танцює навколо них. Багато таємниць обіцяє розкрити ніч на Івана Купала. Ось які "правила" передбачає це свято. Від цього дня можна вже купатися в річках і озерах, вода вже достатньо прогрілася. 


Це свято - одне з найулюбленіших свят молоді. За народними уявленнями, цього дня сонце має обобливу життєдайну силу, а після сходу сонця вода набуває чудодійних властивостей, оскільки воно в цій воді викупалося. Тому вважається, що надзвичайно корисно викупатися вночі перед Купалом або рано-вранці в річці або навіть у росі - це додає здоров'я та краси. Ця вода, на переконання знахарів, ще й лікує, змиває біль, невдачі, непорозуміння - весь негатив, який накопичився в людській душі. 


Свято припадає на найкоротшу ніч протягом року - з 6 на 7 липня. Спати в цю ніч у жодному разі не можна, тому що відбувається збіговисько - шабаш відьом, чортів, русалок та іншої нечистої сили. Щоб уберегтися від щкідливих витівок нечисті,  слід по дому розкласти полин та гілочки осики, які наділяються магічними властивостями. До речі, за народними повір'ями, будь-яка рослина ціжї ночі набуває чарівних властивостей, саме тому знахарі збирали в цей період цілющі трави - "святоянське зілля" Серби переконані, що купальські вінки захищають оселю й усіх, хто в ній мешкає, від злих сил. Саме тому вони вішають ці вінки десь у хаті або в господарських будівлях. Болгари впевнені, що вінки, сплетені на Івана Купала, допомагають від хвороб, тому ці вінки намагалися зберігати на всяк випадок, щоб у разі потреби ним обкурити хвору людину.


Цієї ночі рівно опівночі розпускається вогненна квітка папороті. Вважається, що той, хто цю квітку побачить, знаде старовинний скарб, а той, хто її зірве, почне розуміти мову тварин і птахів. Старі люди кажуть, що зірвати цю квітку майже неможливо - таке нетривале її життя, але якщо вже це вдається, то слід підкинути її в повітря - вона впаде саме на те місце, де закопаний скарб. 



 Символом свята є мати-й мачуха. За легендою, колись давно обвінчалися брат із сестрою, не знаючи, що вони родичі. Це великий гріх, і тому вони з горя перетворилися на рослину. Ця рослина поєднала в собі два начала : жовте - це сила сонця, Іван Купало, а синє - це вода, богиня Мара. До речі, саме Купало й Марена є головними атрибутами цього дня. Багато чого дивного відбувається цієї ночі, зокрема дерева можуть розмовляти одне з одним і навіть ходити. А хто знайде так звану Іванову голову - подвійний житній колос на одному стеблі - той отримує можливість знайти скарб.




Вогонь наділявся магічними очисними властивостями з давніх-давен. Цієї ночі розкладають вогнища, танцюють навколо них і співають, стрибають через них. Чим вище підстрибнеш над вогнищем, тим  більше щасливішим  будеш у коханні та здоровішим. Вогонь очищує, додає сил і наснаги. Закохані пари стрибають зазвичай разом, узявшись за руки. За повір'ям, якщо вони зможуть разом перестрибнути через вогонь, і при цьому їхні руки не роз'єднаються, то вони одружаться...



Немає коментарів:

Дописати коментар